logo gdynia
news

WARSZTATY / AKCJE

Akcja Wianki >Jazz dla Dzieci >Alternatywne Zwiedzanie Miasta >

ALEJA CUDÓW

Miejsce działań: Aleja Topolowa | Park Rady Europy
Czas: godz. 12.00-17.00

Warsztaty CW 2010 to działania integracyjne w przestrzeni parkowej, atrakcyjne zajęcia artystyczne otwarte dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie dla rodzin i najmłodszych, wciągające do wspólnej zabawy wszystkich potencjalnych odbiorców. Czekają nas twórcze przygody uwalniające fantazję i spontaniczną radość: będziemy konstruować i puszczać latawce, zbudujemy miasto z przyszłości, zagramy w niezwykłej orkiestrze i sprawimy, że cały park wypełni się kwiatami.

1. Świetliste CudaWianki
Budowanie w parku instalacji przestrzennej, nawiązującej do idei cudowności Nocy Świętojańskiej. Do konstrukcji zostaną użyte specjalne świetliki – świecące bransolety, z których można wyczarować przestrzenne obiekty o skomplikowanych, wymyślnych kształtach. Konstrukcja stanie się po zmroku niezwykłym luminescencyjnym zjawiskiem – intensywne, wielobarwne światło wytwarzane przez bransolety sprawi, że park stanie się tajemniczym i magicznym miejscem.

Koncepcja i prowadzenie: PGR ART [Robotnicy Sztuki: Mikołaj Robert Jurkowski i Sylwester Gałuszka] – animatorzy kultury, od wielu lat zaangażowani w tworzenie i prowadzenie zajęć z edukacji artystycznej.

2. Gdynia – miasto przyszłości
Warsztaty plastyczno-architektoniczne dla dzieci i młodzieży, podczas których powstanie futurystyczna wizja Gdyni. Celem zabawy jest wybudowanie obiektów o przedziwnych kształtach, które znajdą się na kolorowej makiecie Gdyni – miasta przyszłości. Zajęcia pobudzą do kreatywnego myślenia, uruchomią nieskrępowaną fantazję i zachęcą do przyjaznej pracy w zespole.

Koncepcja i prowadzenie: Honorata Martin, Ula Wasielewska – absolwentki ASP w Gdańsku, zajmują się malarstwem, rysunkiem, animacją, prowadzą twórcze zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

3. Uwolnij fantazję – wypuść latawce!
Warsztaty z konstrukcji latawców – najstarszych statków powietrznych, które od starożytności są jedną z ulubionych rozrywek na świeżym powietrzu. Zajęcia otwarte dla dzieci i całych rodzin, które wspólnie będą budować latawce, fantazyjnie je ozdabiać, a następnie podziwiać niebo pełne kolorowych fruwających kształtów. Dodatkową atrakcją będą maszyny do puszczania baniek mydlanych, dzięki którym dzieci nie będą się nudzić przez ani chwilę. Uwolnij fantazję – wypuść latawce!

Koncepcja i prowadzenie: Dawid Kubacki [Plażowe Centrum Nauki i Edukacji – EduFun] – pierwszy w Polsce zlokalizowany bezpośrednio na plaży obiekt, łączący w sobie interaktywną edukację z zabawą.

4. Na ludowo, w stylu funky – przedmioty nie do poznania!
Warsztaty z techniki dekupaż (decoupage) – zdobienia przedmiotów przez naklejanie motywów wycinanych z serwetek lub papieru. Podczas zajęć drewniane deski, które są elementem wyposażenia każdej kuchni, posłużą do radosnych eksperymentów dekoracyjnych i stylistycznych – będzie można ozdobić deskę na ludowo, w stylu funky, w kwiaty, w kropki i kwadraty. Każdy może zabrać ozdobiony przez siebie przedmiot do domu. Dodatkowo można przynieść na warsztaty własne stare krzesło lub drewnianą ramkę (z nielakierowanego drewna) i na miejscu odnowić je w niepowtarzalny, fantazyjny sposób. Nie lada gratka dla miłośników nietypowych i zabawnych przedmiotów!

Koncepcja i prowadzenie: Anna i Izabela Meronk – od kilku lat zajmują się ręcznym zdobieniem biżuterii, ceramiki i mebli, prowadzą warsztaty z techniki dekupaż.

5. Orkiestra stołowa
Efektownie nakryty stół zaprosi spacerowiczów do przyłączenia się do zabawy, podczas której biesiadnicy zagrają w...orkiestrze stołowej. Dobór instrumentów perkusyjnych dowolny – można wykorzystać to, co pod ręką: sztućce, talerze, kubki, owoce lub samemu stać się instrumentem: klaskać, tupać, śpiewać. Bardziej nieśmiałe osoby mogą po prostu przysiąść się do stołu i spróbować smakołyków. Rytmiczne proste czynności wyczarują niepowtarzalny improwizowany utwór muzyczny. Zabawa ma charakter integracyjny, otwiera na spontaniczne, radosne działania.

Koncepcja i prowadzenie: Tomasz Antonowicz – perkusjonalista, współtworzący wiele przedsięwzięć muzycznych i artystycznych, w tym również muzyczne ilustracje do przedstawień teatralnych.

6. KwiatOstan radosny!
Legendy o poszukiwaniach magicznego kwiatu paproci, znane są z przeróżnych podań i gdzieniegdzie przetrwały do dziś. Podczas warsztatów uczestnicy nie będą jednak szukać tajemniczego kwiatu. Będą go tworzyć, wierząc, że całe bogactwo, siła i mądrość jest ukryta w dorosłych i dzieciach. Podczas warsztatów, używając pieczątek, farb, kredek uczestnicy staną się dziećmi-kwiatami, a przestrzeń wokół wypełni się kolorami.

Koncepcja i prowadzenie: Gosia Golińska – malarka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku; bierze aktywny udział w życiu kulturalnym Trójmiasta.