logo gdynia
news

WARSZTATY / AKCJE

Aleja Cudów >>Akcja Wianki >>Jazz dla Dzieci >>

ALTERNATYWNE ZWIEDZANIE MIASTA

Miejsce działań: Centrum Gdyni
Czas: godz. 12.00-17.00

Zobacz, posłuchaj i poczuj Gdynię wszystkimi zmysłami! Alternatywne Zwiedzanie Miasta to Gdynia widziana, słyszana i eksplorowana od niespodziewanej strony. Pięć godzinnych działań mobilnych zaprowadzi nas do miejsc zazwyczaj trudno dostępnych lub nieoczywistych, które pozwolą nam świeżym okiem dostrzec potencjał kulturalny i turystyczny miasta. Spacery poprowadzą przewodnicy, eksperci i artyści, którzy podzielą się swoimi pasjami i odkryją przed nami gdyńskie tajemnice. Na uczestników spacerów czekają atrakcyjne niespodzianki, a najwytrwalsi spacerowicze otrzymają nagrody. Przygotowana zostanie również mapa ciekawych aktywności i kulturalnych tras po Gdyni.

KONKURS

Pięciu najwytrwalszych spacerowiczów, którzy wezmą udział w największej ilości spacerów, otrzyma CudaWiankowe niespodzianki na podstawie prawidłowo wypełnionych kart spacerowicza. Karty spacerowicza będą wydawane w punkcie startu każdego spaceru.
Rozstrzygnięcie konkursu: godz. 19.40, Punkt Informacyjny w Alei Topolowej.

Gdynia rowerowa

Start: Plac Grunwaldzki
Czas: godz. 12.00-13.00

Spacer rowerowy po Gdyni promujący korzystanie z ścieżek rowerowych w Gdyni i Trójmieście. Rowerzyści przejadą ścieżkami komunikacyjnymi w obrębie Śródmieścia i Wzgórza Św. Maksymiliana. Każdy z uczestników otrzyma mapkę z trasami rowerowymi oraz informację na temat najciekawszych rajdów w okresie wiosenno – jesiennym. Zachęcamy do aktywnego wypoczynku razem z całą rodziną!

Koncepcja i prowadzenie: Małgorzata Faleńska, przewodniczka, Klub Rowerowo-Narciarski „Fala” przy PPTK w Gdyni.

Gdynia miejska

Start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul Zawiszy Czarnego 1
Czas: godz. 13.00-14.00

Gdynia jako miasto: ulokowane nad chłodnym morzem, z korytarzami ulic rozpiętymi pomiędzy jego brzegiem a łagodnymi wzgórzami morenowymi, z Kamienną Górą, wyrastającą ponad ścisłym Centrum. Gdynia to wyjątkowe miasto również dlatego, że jej miejskość została opowiedziana nowoczesnym językiem architektonicznym. Wiek XX, a także nasze czasy, zmagają się z kryzysem budowania dobrej, żywej przestrzeni publicznej – tym bardziej warto podejrzeć „jak to się robi w Gdyni”. Zapraszam na krótką prezencję i na wspólne letnie flanerowanie ulicą Świętojańską, zaglądając po drodze w mikroświaty Armii Krajowej, Obrońców Wybrzeża, Żwirki i Wigury, Kilińskiego, Traugutta...Spacer zachęci nas do dalszej eksploracji Gdyni i poszukiwania pozytywnej energii zawartej w tkance miasta.

Koncepcja i prowadzenie: Monika Zawadzka, architektka, antropolożka kulturowa, Akademia Sztuka Pięknych w Gdańsku.

Gdynia teatralna

Start: Teatr Miejski w Gdyni, ul. Gen. Józefa Bema 26
Czas: godz. 14.00-15.00
Ilość miejsc ograniczona: 30 osób

Magiczna godzina w teatralnym labiryncie Witolda Gombrowicza. Zapraszamy na zwiedzanie zakamarków teatru: garderoby, sceny i jej kulis, pracowni krawieckiej i rekwizytorni. Głowa Meduzy, karabela, skrzydło Anioła, kostium uwodzicielskiego Hrabiego de Valmont z „Niebezpiecznych związków” i przebiegłej Cruellli de Moon ze „101 dalmatyńczyków” oraz wiele innych niesamowitych rekwizytów i kostiumów teatralnych - na wyciągniecie ręki.Na teatralnym szlaku spacerowicze spotkają się również z aktorkami Teatru Miejskiego: Olgą Barbarą Długońską i Anną Iwasiutą, które zaprezentują etiudę teatralną i zaproszą widzów do udziału w ćwiczeniach teatralnych! Dodatkową atrakcją spaceru będzie możliwość wygrania dwóch podwójnych zaproszeń na Scenę Letnią Teatru Miejskiego. Oprócz tego, każdy uczestnik spaceru otrzyma teatralną niespodziankę.

Koncepcja i prowadzenie: Anna Zalewska, Teatr Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Gdynia filmowa

Start: przy restauracji Barracuda, ul. Bulwar Nadmorski 10
Czas: godz. 15.00-16.00

Spacer szlakiem filmów zrealizowanych w Gdyni – szybki montaż, wartka akcja, kolaż gatunków! Poznamy ciekawe miejsca związane z kinematografią i posłuchamy barwnych opowieści z planów filmowych („0_1_0”, „Stawka większa niż życie”, „Rapsodia Bałtyku”, „Kryminalni”, „Czwarta władza” i wiele innych). Wycieczka zostanie urozmaicona m.in. krótkim pokazem filmowym w nietypowej lokalizacji. Przewidziany jest bonus dla zaawansowanych spacerowiczów.

Koncepcja i prowadzenie: Jurek Rados, reżyser, scenarzysta, Gdyńska Szkoła Filmowa; Marcin Borchardt, dziennikarz, reżyser.

Gdynia dźwiękowa

Start: przy restauracji Rodizio el Toro, ul. Mickiewicza 1, Kamienna Góra
Czas: godz. 16.00-17.00

Co słychać w Gdyni? Nietypowy „Spacer ze słuchaniem” ulicami Gdyni, który odkryje przed nami muzykę miasta – dźwięki nie słyszane na co dzień. Główną intencją spaceru będzie skupienie się na odbieranym w danej chwili krajobrazie akustycznym miasta tzw. soundscape – będziemy koncentrować się na otaczających nas dźwiękach, przemierzając ciekawe i zróżnicowane akustycznie obszary miasta, zastanowimy się nad ideą ekologii akustycznej. Podczas spaceru dźwięki nagrywane będą przy użyciu przenośnego rejestratora. Odsłuch nagranych dźwięków przerodzi się na drodze elektronicznego przetwarzania w krótką improwizację elektroakustyczną Arszyna na temat soundscape'u Gdyni. Bonus dla zaawansowanych spacerowiczów w postaci warsztatów – ćwiczeń i zabaw pogłębiających refleksję nad słuchaniem i słyszeniem.

Koncepcja i prowadzenie: Krzysztof Arszyn Topolski, perkusista, muzyk elektroniczny, improwizator.